Vladislavova 9 Praha, ČR
+420 721 677 885
info@opravnapraha.cz

Jak poznáte pravou kůži?

Opravujeme, barvíme, renovujeme kožene výrobky!

Jak poznáte pravou kůži?

Pravá vs. umělá kůže

Tady pro vás uvádíme několik způsobů, jak rychle poznat, zda se jedná o přírodní kůži nebo o syntetickou napodobeninu.

Vzor

Pravá kůže je přírodní materiál a každý kus je unikátní. Nápadně pravidelné, rovnoměrné a podobné póry naznačují, že se jedná o syntetickou kůži. Nepravidelně se vyskytující škrábance, jizvy, záhyby na povrchu jsou charakteristické pro přírodní kůži. Původní kresba kůže ale může být zpracováním vyhlazena a vyleštěna, skoro neviditelná.

Dnešní technologie umožňuji výrobu velmi dobrých napodobenin skutečné kůže.
Předpokládá se, že dopad takové výroby na životní prostředí je ve srovnání s výrobou pravé kůže mnohem horší.

Hořlavost

Namiřte oheň na jedno místo a držte 5-10 sekund. Pravá kůže se jen lehce zbarví a budete cítit něco jako vůni spálených vlasů. Syntetická kůže je vysoce hořlavá, bude z ní cítit zápach podobný hořícím pneumatikám.

Takovou zkoušku ale těžko budete provádět na kabelce, leda na neviditelném místě. Výrobci také často používají triky. Například, že z pravé kůže je pouze část výrobku a zbytek je velmi zdařilá imitace. To, že část produktu je z pravé kůže dává oprávnění použít na produkt znak Genuine Leather. U bot to může být jenom stélka nebo částečně podrážka.

Reakce na vodu

Tuhle zkoušku lze provést před impregnací. Nakapete pár kapek vody na povrch kůže. Přírodní materiál po chvíli začne vodu vstřebávat a tím ztmavne. Na olejované, lakované a povrchově upravované přírodní materiály se tento test nehodí. Syntetická kůže vodu nevstřebává.

Uměla kůže

Umělá kůže je vyrobena ze základní tkaniny, která je chemicky ošetřená voskem, barvivem, nebo polyuretanem na požadovanou barvu a texturu, má potom podobný vzhled jako pravá kůže.
Nejběžnějším typem umělé kůže je koženka. Jedná se o plastový materiál, který vypadá jako kůže zvířecí.
Je lehčí než pravá kůže, a může mít jakoukoliv barvu.

Přednosti pravé kůže

S postupem času přírodní kůže změkne a na povrchu se vytvoří unikátní patina, což každému výrobku přidá na originálním vzhledu. Kůže má silnou strukturu a je velmi odolná. Péče o pravou kůži je velice jednoduchá, pokud o ni pečujete pravidelně, bude sloužit velmi dlouho.

 

Náš další článek přináší několik osvědčených typů v péči o kožené výrobky, což zaručeně prodlouží jejich životnost a zachová původní vzhled.

Sdílet